Şehitlik ziyareti ile başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günününde Öğle namazı öncesi  Merkez  Camiinde mevlidi şerif okundu.Şehitler için Okunan  hatmi şerifin duası  yapıldı.
Akşam Cumhuriyet meydanında devam eden  programda Merkez Cami İmam Hatip i Fatih Yıldırım ın Kuran tilaveti ve Şehitler için okunan Hatmi şerifin Duasını İlçe  Müftüsü Önder  Özkan yaptı.
  Kaymakamımız Sayın  Yakup  Güven ve  Belediye Başkanı  Hasan  Koçer günün önemini anlatan konuşma yaptı.
Kaymakamımız konuşmasında;15Temmuz Bu devlet ve bu Millet için  bir dönüm noktasıdır.Korkunç bir  ihanet sertifikasıdır.Diğer  bir yönü ise Milletimizin iradesine demokrasisine bağımsızlığına  sahip  çıkmak için göğsünü siper edişiyle cesaret ve  metanetle  ebediyen  iftihar  edeceğimiz şerefli  bir tarihtir.’’dedi.
Belediye Başkanı  Hasan  Koçer’de konuşmasında;’’ Bayrağımız ve istiklalimiz uğruna her dem kurban olmaya hazırız. İşte  bunun göstergesi  geçen yıl  olduğu  gibi 2018 in  15 Temmuzunda  yine  meydanlardayız.Bu  birlik ve  beraberlğimizi koruduğumuz  sürece hiçbir hain emeline ulaşamayacak,birliğimizi dirliğimizi beraberliğimizi bozamayacaktır.Şehitlerimizi rahmetle anarken, gazilerimize yüce Allah’tan şifalar diliyorum.’’dedi
Cahit  Nazlı ve  İlahi  gurubu,Öksüz Ozan ve  Yağız Ozan,Yerel Sanatçılar Yunus Emre  Sezer,Ekrem  İpek,Emrah Bükücü üçlüsü sırası ile sahne aldılar.Seydişehir  Mehteran Takımının gösterileri şiirlerin okunması ile devam eden  Programda Tüm Ülkede olduğu gibi 00 13 de Camilerde selalar verildi.
Yöresel Pişi ikramı ve  helva dağıtıldı.
Programa Yalıhüyük  Kaymakamımız Sayın  Yakup  Güven,Belediye  Başkanı Hasan  Koçer daire müdürleri ,Ak Parti  İlçe  Başkanı  Seyfettin Pişkin,MHP  İlçe  Başkanı  Hasan Akyıldız,davetliler ve ilçe halkı katıldı.