Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri Cuma günü Atatürk anıtı önünde düzenlenen celenk koyma merasimi  ile başladı.
29 Ekim Bayram kutlamaları da İlçe Kaymakamı makamda tebrikleri kabul etti.  Bayram kutlamaları ise hava muhalefeti nedeni ile Belediye Düğün salonunda yapıldı.
Yalıhüyük  Kaymakamımız Sayın  Yakup  Güven ve  Belediye  Başkanı Hasan Koçer’in Halkın Cumhuriyet Bayramını kutlaması ile  başlayan Bayram programında  ;
‘’Kaymakamımımz Sayın  Yakup  Güven günün anlam ve önemini anlatan konuşma yaptı.Kaymakamımız  Konuşmasında;’’Gazi  Mustafa Kemal  ve silah  arkadaşları önderliğinde  Milli  Kurtuluş mücadelesini zorluklarla acılarla ,binlerce şehit  kanı ile şanla şerefle  kazanmıştır.Cumhuriyet idaremizde  Milli sınırlar içerisinde yaşayan ve  Türkiye  Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile  bağlı bulunan her vatandaşımız hiçbir  ayrım gözetmeksizin eşit  kabul edilmektedir.Devlet  Halkın devletidir.Üstün irade ve her türlü  yönetim yetkisinin  kaynağı Millet  iradesidir.Büyük Atatürk’ün ortaya  koyduğu Egemenlik  Kayıtsız şartsız Milletin’dir  ilkesi devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır.Bütün bunların teminatı  Cumhuriyetttir.’’dedi.
Ülkemiz tarihimiz boyunca bizim Millet  iradesine  ket  vurmaya çalışan ,demokrasi ruhuna tamamen  aykırı olan birçok darbe ve  darbe  girişimleri  ile  karşı  karşıya gelmiştir.Ancak  hiçbir  teşebbüs 15  Temmuz gecesi şahit  olduğumuz menfur  girişim  kadar  kalleş  olmamamıştır.Devletimizin ve  Milletimizin dış  düşmanlarına  karşı korunması ile hizmet etmesi gereken zihinlerini şer  odaklarına  kiralamış kişilerle yine  milletin ,tankları ve uçaklarına sahip  olan  Milletine döndürmüş ve  Ülkemizi  bir  iç savaşın eşiğine getirmişlerdir.Ancak  Milletimiz  bin yıllık tarihi boyunca,Haçlılar  Moğollar,haşhaşiler ve bunlar gibi birçok belayı ruhundaki kahramanlık duyguları ile  nasıl  bertaraf etmişler  ise 15 Temmuz işgal girşimine  karşı da tarihten aldığı bu miras ile def etmesini bilmiştir.Kalbinde  iman  dolu ve gönlünde vatan sevgisi  olan Milletimiz  Ömer  Halis  Demir,Sabri Ünallar,Türkan  Tekinler ve ismini burada zikredemeyeceğimiz kadar fazla  olan  milyonlarca vatan evlatlarımızdan en güzel cevabı almışlardır.
Türkiye  Cumhuriyeti  kuruluşundan bu güne dek bu sorunların benzeri  ile  karşılaşmış ancak  sağlam temeller üzerinden  kurulmuş olmasından dır  ki  hepsinin üstesinden gelmiştir.Ziyar bu temelde  10 binlerce şehidin mukaddes  kanı vardır.Ayrıca demokrasi ve çağdaşlık yolunda kararlı bir  Türkiye bu sorunlarınıda halledecek umut ve cesarete  fazlası ile sahiptir.
Sevgili gençler ve kıymetli öğrenciler sizler Mustafa  Kemal  Atatürk’ün bu eseri  bırakacağım ve gözüm arkada  kalmayacak  sözleri  ile  işaret ettiği ve  Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Taşıdığınız bu emanetin ağırlığının bilincinde olduğunuza inanıyor ve güveniyoruz. Korkmayınız ki geleceğimize yön verecek olan sizlersiniz. Bu ülke sizlerin çabası ile  dünya da saygın yerlerini alacaktır.
Konuşmaların ardından öğrencilerin okuduğu şiirler Yalıhüyük İmam Hatip Ortaokulu ve Lise öğrencilerinin sergilediği folklor gösterileri ile devam etti.
Programın sonunda Cumhuriyet etkinlikleri çerçevesinde yapılan yarışmalarda dereceye girenlere Kaymakamımız Sayın Yakup Güven, Belediye Başkanı Hasan Koçer ve İlçe Jandarma Komutanı Hakan Doğan tarafından hediyelerin verilmesi ile sona erdi.